Galvenie
24.03.2016
Motorrupnica «Sarkanā Zvaigzne»
Latvijas rūpniecības vēsture. Motorrupnica «Sarkanā Zvaigzne»

Uzņēmums bija dibināts 1927. gada, ka velosipēdu rūpnīca un līdz 1930. gadam stājas akcionāra sabiedrībā „Omega” sastāva.

Kopš 1930. gada funkcionē ka patstāvīgs uzņēmums «Erenpreis». Tirdzniecības līgums ar PSRS ļauja eksportēt velosipēdus uz PSRS. 1928. gada tiek eksportēts 1tkst., 1929. gada jau 3,4 tkst. velosipēdus. Kopumā 1927-1940 g. bija saražots 182 tkst. velosipēdus.

30-os gados beiguma rūpnīca darbojas divas zemgirdu kommunistiskas organizacijas, kur par priekšsēdētājiem kļuva revolucionari Jekabs Vecvagers un Vinsents Tutins.

Pec 1940. gada uzņēmums bija nacionalizēts un tajai bija piešķirts jauns nosaukums «Sarkanā Zvaigzne». Bijušais uzņēmuma īpašnieks Gustavs Erenpreis, pateicoties talantīgai meistara-inženiera reputācijai, palicis par uzņēmuma vadošo personu jau ari padomju laikos. Nacistu okupācija aizturēja rūpnīcas attīstīibu, tomer jau pec Lielas Tēvijas karas beigšanas, 1946. gada rupnica sakas rekonstrukcijas darbas planošana, turpmak jau 1949. gada rupnica aizgaja uz jauno ražošanas jaudas limeni — izlaidums 100 tkst. velosipēdos gada. 1949. gada rada jaunas sportivas-šoseinas velosipēdu konstrukcijas. 1958. gada rupnica pirmaja PSRS saka mopedu ražošanu. 1961. gada bija pilnigi partraukta velosipēdu ražošana. Rupnica sakas mopedu «Gauja», «Riga-1» un viņu modifikacijas razošana. 1964 — 1979g. Rupnica totstarp ražoja bernu velosipēdos «Sparite», kas tapat gaja uz eksportu. Rupnicas tehniska specifika viņu cieši saistija ar motosportu.1980. gada rupnicas produkcijas realizejas PSRS, SEV valstos, un ari Lielbritanija un Somija.

1980- g. beiguma rupnica nonaca pie rekonstrukcijas planem un ražošanas nomenklaturas plašinašanai, tomer tas ne realizejas politiskos un ekonomiskos satricinajumos deļ, PSRS sabrukuma un kapitalisma atjaunošana Latvija. Nomaiņot nosaukumu „Sarkanā Zvaigzne” uz «Rigas motorrupnicu» viņš turpinaja darboties lidz 1998. gadam, kas velak galigi likvidejas.

Skaitas, ka pec totalas rupnicas likvidacijas daudzie tehnologiskie elementi vienkaŗsi pazuda. Rupniceibas palikumos petišanas rezultata, Geografiska sabiedriba «Spilve» (agrak - GEO) 2006-2007 gados bija atrasts daudz rasejumos, un ari darba rupnicas „Sarkanā Zvaigzne” dokumentos. Uz doto bridi viņi glabajas Ģeografiskas sabiedribas «Spilve» arhivos.

«Sarkanā Zvaigzne» kļuva par deindustrializacijas procesa upuru bijuša PSRS, pec kurai Latvija kļuva par perferijas kapitalisma valsti, kuari pazuda savu jaudigo ražošanu, kļuva neatkariga no attistitaijem Rietumu kapitalistiskiem valstiem.

Uz doto bridi rupniecibas cehi iznicinati un izlidzinati ar zemi, savukart galvenajs cehs stav pusvesela(&) stavokļi skatoties ar tukšajiem aciem izstiem logiem, apvilkts ar zaļo tiklu no kritušiem senas un seguma gfragmentiem.

Pec Ģeografiskas sabiedribas „Spilves” paetijuma rezultatitem, ceka pilna trukuma, viss aprikojums tiek demontets, atrastie dolumenti apmesti pa visas bijušas rupnicas teritorijas. No Gaismas tilta puses galvena ceha malas siena vel ir redzama vieta, kur bija novietots ar gaišam burtim rupnicas nosaukums «Sarkanā Zvigzne». Sobrid rupnicas teritorija atradijas firma kas ražo plastikas logos, gatavas produkcijas noliktavas vieta šodrid atrasdams koncertu zale, kas domata mazbudžetam, mazs pazistamam vai vietejam rok-gruppam. Bijušas rupnicas administracijas ekas vieta novietots fitness-klubs. Izņemot tukšo galveno cehu kas stav preti Gaisma tiltam jau nekas ne atgadina par to, ka šaja vieta bija motorrupnica, Padomju Latvijas rupniecibas lepnums.

Andrejs Kudrjašovs, Spilve

"Strādnieku demokrātija" №42

foto: http://www.fotoblog.lv/rep/1069/?cid=436 / «Sarkanā Zvigzne»
Latvijā / Skatīts 729 / Piebilda lspr Reitings: 5 / 1
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz