Galvenie
08.06.2015
"Liepājas Metalurgs" – degradācijas simbols
"Liepājas Metalurgs" – degradācijas simbols
04.06.2015

Dažu pēdējo mēnešu laikā vairākos lielos ražošanas uzņēmumos ir notikušas masu atlaišanas. Tādas bija Ventspils konservu rūpnīcā, Daugavpils lokomotīvju rūpnīcā, Rīgas elektromašīnbūves rūpnīcā, konservu fabrikā "Brīvais Vilnis". Cerīgas ziņas pienāca no "Liepājas Metalurgs", kur gada sākumā it kā atjaunoja ražošanu un atlaistos darbiniekus uzaicināja atpakaļ. Un tagad "Metalurgā" atkal ir masu atlaišana. Pēc dažādiem ziņu avotiem, atbrīvoti vai nu 150, vai nu vēl vairāk cilvēku no tēraudkausēšanas ceha un tiek solīta štatu samazināšana velmēšanas cehā, kā arī administrācijā.

Viss, kas notika pēc „Metalurga” bankrota (2013.), šķiet aizdomīgi. Aizdomīgais pircējs un aizkavēšanās ar uzņēmuma darba uzsākšanu rada šaubas par uzņēmuma iepriekšējās darbības atjaunošanu. Ilgās dīkstāves laikā tika zaudēta daļa speciālistu, kā arī pozīcijas noieta tirgū. Šogad darbu atsāka tikai velmēšanas cehs, tēraudkausēšanas cehs palika iekonservēts. Tēraudu velmēšanai nopirka jau gatavu, it kā Baltkrievijā, bet nezin kāpēc veda pa jūru un izkrāva ostā. Tiklīdz palaida krāsnis, sekoja štatu samazināšana tēraudkausēšanas cehos. Kā paziņoja žurnāli, Metalurga darbinieku atlaišanas brīdī, viņi nesaņēma „aprēķinu” (tā ir tāda tradīcija, Latvijas un Ukrainas buržuāzijai pārkāpt likumus). Vienīgais, ko tagadējie „Metalurga” īpašnieki (firma „KVV Group”) izdarīja precīzi un rūpīgi, tas ir nomainīja izkārtni galvenajā caurlaidē: agrāk bija rakstīts "Liepājas Metalurgs", bet tagad - "KVV Liepājas Metalurgs".

"Liepājas Metalurgs" bija, laikam, vislielākais darba devējs Liepājā, un viens no vislielākajiem Latvijā ( nevalstiskajā sektorā, protams), tā ka uzņēmuma sabrukums nepaliks bez nopietinām sekām. Jaunie rūpnīcas īpašnieki uzreiz atteicās no „neprofila” izdevumiem, likvidējot vai noveļot tos uz pilsētas pašvaldības pleciem: uzņēmuma muzeju, metalurgu sporta komandas, metalurgu „Ledus halli” un „Olimpisko centru” (bijušo Kultūras namu „Metalurgs”) Pilsēta sabiedriskais transports, īpaši tramvajs, zaudēja daļu ikdienas pasažieru. Tirdzniecība zaudēja pircējus- bezdarbnieks daudz neiztērēs. Konkurence darba tirgū palielinājās, kas izraisīja vidējās darba algas samazināšanos un darba apstākļu pasliktināšanos. Darba vietu Liepājā ir kļuvis jūtami mazāk, kaut gan tajā pašā laikā ir pieaudzis piespiedu virsstundu darbs.

Pirms tika atjaunota ražošana, pagājušā gada rudenī, uzņēmuma īpašnieki aicināja bijušos metalurgus atgriezties. Daži pēc bankrota bija paspējuši atrast citu darba vietu, bet tomēr atsaucās uz „Metalurga” jauno īpašnieku aicinājumu, atgriezās atpakaļ un tagad palika pie sasistas siles. Kopš 2013. gada daudzi bijušie Metalurga darbinieki ir izklīduši gan pa citiem uzņēmumiem, gan devušies uz citām valstīm. Kāds aizgāja pensijā, kāds kļuva par bezdarbnieku.

Tajā pašā laikā mums turpina stāstīt pasakas par „darba roku trūkumu” Latvijā, tāpēc, it kā vajag aicināt viesstrādniekus. Taču pagaidām pēc Eiropas vadības rīkojuma, viesstrādnieku vietā pie mums brauc bēgļi.

Bija viena iespēja saglabāt vērtīgo uzņēmumu - nacionalizēt to. Prakse rāda, ka tas ir iespējams pat Latvijā. Nacionalizētā banka "Citadele" strādāja ar peļņu, nerunājot jau par pilnībā dzīvotspējīgo valsts uzņēmumu "Latvenergo". Vajadzētu arī parūpēties par solīdas juridiskas bāzes izveidošanu, lai varētu nacionalizēt un vadīt nacionalizētos uzņēmumus.

Tikai valdībai ir citas rūpes: vajag ķert Ganopenko un Lindermani, ieviest homoseksuālismu un iegādāties lietotu bruņutehniku. Buržuāzija arī nav ļoti ieinteresēta plaša mēroga un augstas tehnoloģijas ražošanas funkcionēšanā, Latvijas kapitālistiem tas nav pa spēkam. Un tāpēc ekonomijas degradācija turpinās, līdz ar to degradējas arī zinātne, medicīna, izglītība, māksla- un "Liepājas Metalurgs" šeit ir visspilgtākais simbols.

http://www.latsocpartija.lv/lv/
Latvijā / Skatīts 607 / Piebilda lspr Reitings: 0 / 0
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz