Galvenie
29.02.2016
Gāzes tirgus liberalizācija
Eiropas gāzes tirgus liberalizācija. Ko atnesis parastam patērētājam? Pašlaik vienīgais gāzes piegādātājs latvijas tirgū ir "Latvijas gāze" kompānija. Uzņēmuma akcijas pieder krievijas un vācijas kapitālam - "Gazprom", "EO.N. "Ruhrgas" un "Itera Latvija". Bet visa gāze nāk no Krievijas.

No aprīļa 2015. gada līdz aprīļa 2017. gada monopolu gāzes piegādātāju nolemts sadalīt vairākos uzņēmumos uz parazītu-starpnieku, kā to prasa eiropas savienības direktīvas.

Reformu rezultātā "Latvijas gāze" tiks sadalīta uzņēmuma operatora pārvades sistēmas un uzņēmuma operatora dabasgāzes sadales sistēmu.

Kā tas ietekmēs parastā patērētāja? Nevajag būt par dižciltīgo ekonomistu, lai saprastu vienkāršu ekonomiku loģiku, gan plānveida, gan tirgus, ka starpniecība, starpnieku reklāma rada uzcenojumu par gala piegādāto preci. Tas apstiprināja Juris Savickis – gāzes kompānijas"Itera Latvija" nodaļas priekšnieks. Pēc viņa prognozēm, notiks gāzes cenu palielināšana par aptuveni 30%, kā arī gadījumā, jau pagājušās cenu paaugstināšanas par elektroenerģiju, sakarā ar elektroenerģijas tirgus liberalizāciju. Jo visa liberalizācija un tirgus ekonomikas loģika pakļaujas dogmai par obligātu peļņu iegūšanu ražošanas līdzekļu un tirdzniecības īpašniekiem.

Patērētājs ir tiesīgs uzdot jautājumu, kāpēc tas ir vajadzīgs? Izveidot starpniekiem, sadalīt kompāniju, kas neizbēgami noved pie gala produktu sadārdzināšanās, parādīšanās kārtēja birokrātijas slāņi, kā arī vēl lielāku dalībnieku parādīšanā peļņas piešķiršanai par starpniecību.

Bet tā arī ir tā loģika, pēc kuras balstās visa tirgus ekonomika un liberāla ideoloģija. Liberālā kapitālisma ekonomikas dogmas noliedz sabiedrības vajadzībās un sociālās funkcijas. Bet valsts tādai ekonomikai un valdošai klasei ir nepieciešams tikai piešķirtā produkta „kā nakts sargs”, un peļņa no tā.

Šodien no uzņēmuma pārstāvju viedokļa — "Latvijas gāze" akciju turētājiem politiķu un valdības darbība neizskatās īpaši gudru, jo izraisa automātisku sadārdzināšanās par sniegtajiem pakalpojumiem gāzes patērētājam. Lieta vēl tāda, ka joprojām gāze nāks no Krievijas, bet lai tas būtu, nav vajadzīgs liekas daudzums uzņēmumu un operatoru starpniecība. Bet tāda arī ir kapitālistiskas ekonomika pretrunā, ka tā vērsta nevis uz iedzīvotāju vajadzībām, bet tikai par savu īpašnieku un starpnieku vajadzību apmierināšanu— gāzes piegādātājiem parazīti uzņēmumiem.
Jā, tas ir vēl viena mīna zem karkasa un tā degradējoša Latvijas ekonomika, noved pie pasliktināšanas ekonomikā, un pēc tam sociālajā jomā. Uz ko tās pašas liberālisma dogmas atbild, ka visi ir vienlīdzīgi, ikviens, kurš būs "vairāk strādāt" sasniegs "veiksmi" pašreizējo ražošanas līdzekļu un sadales īpašnieku.

Operējot ar politiskajiem un ekonomiskajiem terminiem valdoša klases interesēs valdība apzināti ievieš iedzīvotājus, gāzes patērētājus, neskaidrība. Jau pēc 25 gadu nacionāl-buržuāzisko režīmu pastāvēšanas laikā, ne bija darīts ne viena izcila sasnieguma. Latvijas valsts vienīgi turas tikai uz sabiedriskajā padomju īpašumu pārdošanas, pārdalot Eiropas fondu līdzekļus, pārdod mežu un zemi.

Šajos apstākļos sociālisti piedāvā radikāli pārskatīt zaimošu situāciju Latvijas ekonomikā. Vadošās tautsaimniecības nozares un dabiskas monopolijas atgriezt pie pilna valsts kontroles, kā arī nodrošināt šajos uzņēmumos kontroli, izmantojot tiešo dalībnieku, šajā gadījumā gāzes patērētājus, ar kuriem ir pienākums rēķināties tiem, kas tagad sapņo tikai par maksimālu peļņas iegūšanu.
Sociālie pakalpojumi nav prece, bet ir cilvēka dabiskas tiesības izmantot tos pilnībā, lai apmierinātu savas neatliekamās vajadzības. Jo, galu galā, visu laiku no savas darbas caur pievienoto vērtību atņemšanu pati tauta, gāzes patērētājs nes labumu ekonomikai, peļņu kapitāla īpašniekiem, kā arī iemaksā nodokļus valsts kasē, tas nozīmē, ka viņam ir arī jāpiedalas cenas politiku notiekšanas un kontrolēt sociālo pakalpojumu iedzīvotājiem sniegšanas procesu, tai skaitā iedzīvotāju nodrošināša ar gāzi par pieejamu un atbilstošu cenu.

Andrejs Kudrjašovs, SPILVE.
Latvijā / Skatīts 509 / Piebilda lspr Reitings: 0 / 0
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz