Galvenie
19.09.2015
Streiks Somijā
Aptuveni 30 tūkstoši cilvēku pulcējās Helsinku centrālajā laukumā pie dzelzceļa stacijas, lai protestētu pret valdības plānotajiem taupības pasākumiem. Ar mērķi palielināt Somijas stagnējošās ekonomikas konkurētspēju un taupīt valsts budžetu valdība vēlas citu pasākumu starpā saīsināt atvaļinājumus, samazināt piemaksas par virsstundām un darbu svētdienās, kā arī slimības pabalstus.

Par šiem jautājumiem Somijā tradicionāli savā starpā vienojas arodbiedrības, kas pēc valdības paziņojumiem izsludināja ne tikai protesta akciju, bet arī streikus.Helsinku sabiedriskā transporta darbinieku streiks no rīta izraisīja lielus satiksmes sastrēgumus, strādājošajiem liekot meklēt citus veidus, kā nokļūt darbavietā, piemēram, izmantojot velosipēdus vai ejot kājām. Aviosabiedrība “Finnair” atcēla 15 iekšzemes reisus, un brīdināja par citu reisu kavēšanos. Kavējumi bija arī iekšzemes prāmju satiksmē, ostu un pasta pakalpojumu darbībā. Bet policijas darbība tika nodrošināta ar minimālu personālu.

Somijas premjera Juha Sipiles centriski labējā valdība pie varas nāca pēc pavasarī notikušajām parlamenta vēlēšanām, kas noritēja uz diskusija fona par ekonomikas atdzīvināšanu, kas bijusi recesijā trīs gadus. Premjers Sipile uzstājis, ka valdības piedāvātais plāns ir nepieciešams, lai uzlabotu produktivitāti, samazinot darba izmaksas. Viņš Somijas ekonomisko situāciju raksturoja kā „ārkārtīgi nopietnu”.

Trešdien Sipile televīzijā nāca klajā ar uzrunu tautai. Šī bija pirmā Somijas premjera televīzijas uzruna tautai pēdējo 22 gadu laikā. 1993.gadā, kad Somijā bija recesija pēc Padomju Savienības sabrukuma, ar uzrunu pie tautas vērsās toreizējais premjers Esko Aho.

Savā trešdienas uzrunā premjers Sipile aizstāvēja taupības pasākumus un aicināja somus tos pieņemt:

„Somijas valsts ir uzkrājusi parādu ar ātrumu gandrīz miljons eiro stundā, darot to septiņus gadus dienu un nakti, katru nedēļas dienu. Mēs nevaram tā turpināt.”

Valdība par taupības pasākumiem paziņoja pagājušo otrdien pēc tam, kad arodbiedrības bija noraidījušas tās priekšlikumus par vienošanos ar darba devēju organizācijām par nodokļiem, algām un darba stundām. Vēlāk premjers Sipile paziņoja, ka arodbiedrībām ir laiks līdz mēneša beigām, lai piedāvātu jaunu vienošanos, ja vēlas. Dažas arodbiedrības norādījušas, ka iesaistīties sarunās, bet piektdien demonstrācijā Helsinkos to līderi nāca klajā ar kritiskiem paziņojumiem.

Somijas profesionāļu federācijas vadītājs Anti Palola no skatuves paziņoja, ka „pagājušā otrdien bija melnā otrdiena Somijas darba ņēmējiem”. Piektdienas demonstrācijās sapulcējušies sūdzējās, ka valdības plāni vissmagāk skars tos, kas nopelna vismazāk, un valdību apsūdzēja par nedemokrātisku rīcību.

Tajā pašā laikā, neskatoties uz milzīgo protesta akciju, liela daļa somu atbalsta valdības plānus. Saskaņā ar laikraksta „Iltalehti” pagājušajā nedēļā publicēto aptauju, vairāk nekā 70% no 1000 respondentiem pilnībā vai daļēji atbalstīja taupības pasākumus.
www.lsm.lv

Foto: REUTERS, LEHTIKUVA
Eiropā / Skatīts 559 / Piebilda lspr Reitings: 0 / 0
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz