Galvenie
21.04.2015
Ogļraču streiks Polijā

Polijā policija atlkāj uguni pret streikojošiem ogļračiem

Kā ziņo IWW portāls, 2. un 9. februārī (IWW – no angļu valodas Industrial World Workers – Pasaules Rūpniecības Strādnieki) Jastšembskas apgabalā pēc gandrīz mēneša ilga ogļraču streika, policijas vienības pret streikojošiem ogļračiem atklāja šaujamieroču uguni. Pēc IWW datiem, smagus ievainojumus guva 20 ogļrači. Polijas masu mediji par šiem notikumiem informāciju īpaši neizplata.
Toties ir interesanti iedziļināties tajos notikumos, kas izraisīja šo situāciju. Kāpēc šadi šķiru vardarbības akti ir vispār iespējami Eiropas Savienībā? XX. gadsimta beigās Polijas valsts novirzījās no sociālistiskā attīstības ceļa un nokļuva buržuāziskās mitoloģijas lamatās. Viss sācies, kad 80-tajos gados burzuāziska nodevīga un mānīga politika, slēpjoties zem toreiz vēl sarkanajiem karogiem, izmantojot apmuļķoto strādnieku spēku, savaldīja valsti. Poļu revizionisma vēsture un tā nodevība ir līdzīga visbīstamākas indes iedarbībai, kad ķermeņa injekcijai seko saindēšanās, demorālizācija, un kā rezultāts, optimistiskais Poļu Tautas Republikas strādnieku noskaņojums pārveidojās drūmajā nacionālismā un šovinismā.

Sācies ar PTR valdības oportunismu, it īpaši Jaruzeļska, kurš apgalvoja, ka valsts, kas bija viņa vadībā, nav pietiekoši sociālistiskā, un tālāk sekoja Leha Valensas «brīvības vējš».
Taču laiks pagāja, un tā saucamus «kreisos», bet īstenībā buržuaziskos sociāldemokrātus un dzeltenās arodbiedrības, kas nospēlēja savu vēsturisku strādnieku apmuļķotāju lomu, nomaina nacionālisti, bet galveno tribīni ieņem impērisko ambīciju pārņemtais atdzimušais Vatikāna līķis.
Polija kļūst par klerikālo, agresīvu ASV transnacionālo korporāciju politikas un NATO militārās ekspansijas pavadoni.
Kreisējos un brīvu arodbiedrību aktīvistus sagaida strikts krimināllikums, kas aizliedz ne tikai publiski izmantot kreisējo simboliku, bet arī neļauj glabāt to mājās. Pret kreisējiem aktīvistiem uz ielām darbojas ultralabējie bandīti, kas sauc sevi par narodowciem. No parastiem neonācistiem šos atšķir tikai tas, ka šiem Trešā Reiha simbolika ir tīri estētiski nesimpātiska.
Tagad pat nevar noticēt, ka kadreiz, 1905. gadā, Varšavā bija viens no Krievijas Impērijas strādnieku revolūcijas centrs. Bet Polijas tautas pārstāvji, tādi, ka Dzeržinskis, spēlēja galvenos lomus pirmajos alternatīvās sabiedriskās iekārtas celšanas mēģinājumos.
Taču tagad uz Eiropas kartes ir notikušas būtiskas pārmaiņas. Sankciju karš kaitē visas Eiropas strādājošiem, un tāpat, kā 100 gadus atpakaļ, uzņēmumu akcionāri, banķieri, bagātie uzņēmēji ir apvienojušies pret darba ļaudīm, uzspiežot taupības mērus uz strādājošo rēķina.
Un te nāk nopietnas nozares strādnieku streiks un šķiru konflikts visās iespējamajās formās, sākot no darba strīda ar šahtu īpašniekiem un līdz atklātām sadursmēm ar režīma aizsargiem.

2. un 9. februārī policija atlkāja uguni pret protestējošiem ogļračiem, kā rezultātā 20 cilvēki guva nopietnus ievainojumus. Arodbiedrības prasa paskaidrojumus, kāpēc pret neapbruņotiem strādniekiem tika pielietoti šaujamieroči.
Janvārī JSW ģenerāldirektors Jaroslavs Zagorovskis mēģināja atlaist no darba 10 ogļraču aktīvistus par to, ka šie atbalstīja citus ogļračus, kuri streiko citās Polijas šahtās. Tas izraisīja masu protestus JSW Jastšembas šahtas strānieku vidū. Bet pēc tam, kad pārvaldītājkompānija pārtrauca triju kolektīvo līgumu izpildi un pasludināja taupības plāna realizāciju, arodbiedrības nobalsoja par streiku sākot ar 28. janvāri.
Kalnrūpniecības kombināta arodbiedrības prasa Zagorovska demisiju, vainojot viņu par vadības un darbinieku dialoga izjaukšanu. Viņi arī prasa atcelt lēmumu par triju kolektīvo līgumu izpildes pārtraukšanu un ievest vienādus darbaiekārtošanas noteikumus visās JSW kompānijas šahtās.

Ar starpnieka palīdzību pārrunas starp arodbiedrībām un kompānijas vadību tika atjaunotas. Puses sasniedza vienošanās par taupības plānu. 13. februārī strādnieki pārtrauca streiku, bet 3 dienas vēlāk ģenerāldirektors Jaroslavs Zagorovskis iesniedza atlūgumu. Taču lēmums par demisiju oficiāli vēl jāpieņem kompānijas uzraugu padomei», - ziņo Pasaules Rūpniecības Strādnieku vēstnesis.

Analizējot Jastšembas streiku, kas ilga vairāk nekā 2 nedēļas, ir iespējams, ka līdzīgi streiki varētu sākties arī citos Polijas reģionos. Taču šobrīd šads scenārijs šķiet mazticams, jo ogļračiem nav nopietnas organizācijas, kas varētu izskaidrot nepieciešamību secīgi cīnīties par savām interesēm. Lai gan Polijas kalnrūpniecības strādnieku rīcības škiru raksturs varētu radīt gaišas perspektīvas, tomēr konservatisms katoļu apģērbos vēl joprojām slogo tautu, kas kadreiz pārvarēja XX. gadsimta sākuma feodālo un monarhisku diktatūru.

Kopējā aina ir šāda (un par to liecina šādu streiku, «sankciju kara» un krīzes pieredze) : ne tikai Polijā, bet arī kaimiņu Ukrainā darbaļaudis sāk atmosties no nacionālisma, lēni, bet pārliecinoši.
Nav zināms cik ilgs laiks zem represiju un fashistisku instrumentu spiediena paies, lai izveidotos Polijas darbaļaužu vidū avangarda organizācija, kas klerikālisma un Eirointegrācijas mītu un nerealizēto cerību uz «īpašu vietu civilizētajā Eiropā» vietā atkal pievērsīsies cīņai par darbaļaužū šķiras interesēm. Kad atceroties savu revolūcionāru pagātni, nabago darbaļaužu masas atkal iemācīsies secīgi un efektīvi cīnīties par savām pamattiesībām, izmantojot visdrošākas un efektīvākās metodes, kuras jau reiz izmantoja viņu seņči.
Dotajā brīdī mēs varam tikai izteikt savu atbalstu un solidaritāti tiem, kuriem jau tiešām vairs nav ko zaudēt.

Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!

Morgans

Eiropā / Skatīts 803 / Piebilda lspr Reitings: 5 / 1
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz