Galvenie
21.04.2015
LVSADA protesta mītiņš
Rīgā notika pieejamās medicīniskās aprūpes aizsardzībai veltīta sapulce

Šodien, 20. aprīlī, notika ilgi gaidītais LVSADA (Latvijas Veselības un Sociālās Aprūpes Darbinieku Arodbiedrības) organizētais pasākums, kas ir veltīts visiem pieejamās medicīniskās aprūpes aizsardzībai. Tas notika tajā pašā dienā, kad uz Rīgu neformālai sanāksmei no visas Eiropas Savienības atbrauca veselības aizsrdzības ministri. Tāpēc policijas Nacionālās Bibliotēkas apkārtnē, kur notika sanāksme, bija tikpat daudz, ja ne vairāk, ka LVSADA rīkotā pasākuma dalībnieku.

Ļoti iepriecināja tas, ka pasākuma rīkotāji vietu izvēlējās prasmīgi, jo pa Nacionālās Bibliotēkas logiem Eiropas ierēdņiem, visticamāk, protestētāju rindas bija labi saskatāmas. Diemžēl, kā atzīmēja pasākuma vadītājs – LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris, neviens Eiropas Savienības ierēdnis, kā arī Latvijas Veselības Aizsardzības ministrs LVSADA pasākumu pagodināt ar savu klātbūtni pat neplānoja. Un, visdrīzāk, valsts budžeta politikas korekcija arī nav paredzēta.

Protestējošo mērķis bija aizsargāt visu Latvijas iedzīvotāju tiesības uz pieejamu un kvalitatīvu medicīnisko aprūpi, prasīt šīs jomas valsts finansējuma palielināšanu, kā arī godprātīgāku darba samaksu šīs, bez pārspīlējuma, vitāli svarīgas jomas darbiniekiem.

Veselības aizsardzības un aprūpes finansējuma līmenis Latvijā ir viens no zemākajiem Eirosavienībā, bet mediķu un sociālo darbinieku darba algas un grūti darba apstākļi burtiski izstumj tos uz izdzīvošanas robežas.

Pasākuma ietvaros uzstājās ne tikai vietējo mediķu, Veselības Aprūpes Darbinieku arodbiedrības, Latvijas Pensionāru Federācijas pārstāvji, bet arī Eiropas Sabiedrisko Pakalpojumu Darbinieku Arodbiedrību Asociācijas ģenerālsekretārs – Jāns Villems Godriāns. Viņa runa bija spilgta, interesanta, pamatota un konkrēta. Tieši šīs cilvēks beidzot atklāti izteica to, ko, dažādu iemeslu dēļ, negrib vai nevar atskaņot visi mūsu tā saucāmie sociālā taisnīguma cīnītāji. Viņš atklāti apgalvoja, ka «galvenais nepietiekama sociālās jomas finansējuma iemesls ir tas, ka bagātie un korporācijas izvairās no nodokļu maksāšanas, tāpēc katru gadu Eiropas Savienības valstu budžeti nesaņem nodokļus viena trilliona eiro apjomā.»

Eiropas bagātākie cilvēki apzog pašus nabadzīgākus, vismazāk aizsargātus iedzīvotāju slāņus, šādā veidā praktiski īstenojot sociālā dārvinisma, maltuziānisma un korporatīvā fašisma idejas. Bet slimnīcu privatizācija un veselības aprūpes vispārējā komercializācija izraisa to pilnīgu degradāciju, kā rezultātā veselības aprūpe pārvēršas par pēdējās naudas izspiešanas mehānismu no strādājošiem. Šīs mehānisms darbojas ar pašu strādājošo darba spēju nozaudēšanas un nāves baiļu palīdzību, kaut gan lielāka daļa slimību jau sen ir ārstējama un modernās medicīnas uzvarēta.

Savā runā Godriāns atzīmēja, ka tieši bagātnieki-uzņēmēji, dzenoties pakaļ milzīgām peļņām, negrib pieļaut taisnīgāku sabiedriskās bagātības pārdalīšanu sociāljām vajadzībām. Bet buržuaziskie politiķi-marionetes aktīvi īsteno šīs idejas ar tā saucamo «taupības pasākumu» palīdzību.

Protams, Latvijas buržuaziskie mediji savos raidījumos šīs Jāna Villema Godriāna runas detaļas pieticīgi noklusēja, bet Pirmais Baltijas Kanāls izmantoja Godriāna intervijas fragmentu tā, lai pilnīgi sagrozītu tās jēgu.

Savas uzstāšanās nobeigumā arodbiedrību asociācijas līderis aicināja visus nevienaldzīgos solidarizēties ar visas Eiropas Savienības arodbiedrībām cīņā pret bagātnieku uzspiestajiem «taupības pasākumiem», no kuriem visvairāk cieš tieši vismazāk sociāli aizsargātie iedzīvotāju slāņi.

Tagad mazliet pieminēsim arī pasākuma dalībnieku skaitu un kvalitāti. To skaits, diemžēl nebija liels, tikai ap 500 cilvēkiem. Priekš tādas lielas pilsētas tas ir pamaz. Kaut gan tā bija darba diena, tādas svarīgas problēmas apspriešanai varētu sapulcēties lielāks iedzīvotāju skaits. Ņemot vērā to, ka arodbiedrības savus dalībniekus un aktīvistus atveda organizēti, tieši arodbiedrību pārstāvji no dažādiem Latvijas novadiem pasākumā bija pārākumā. Pasākumu apmeklēja arī Latvijas Sociālistiskās Partijas locekļi un līdzjūtēji, kā arī dažu nevalstisku sabiedrisku organizāciju pārstāvji. Diemžēl, nezināmu iemeslu dēļ, plašākas iedzīvotāju masas, kas ir pasākuma ietvaros apspriesto problēmu visvairāk skartas, šo pasākumu ar savu klātbūtni nepagodināja.

«Strādnieku Demokrātijas» redakcija


Latvijā / Skatīts 476 / Piebilda lspr Reitings: 5 / 1
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz