Galvenie
18.03.2015
LVSADA ir sākusi gatavoties protesta akcijai...
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir sākusi gatavoties protesta akcijai, lai aizstāvētu Latvijas iedzīvotāju tiesības uz pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi. Iespējams, ka akcija tiks rīkota 20. aprīlī, kad Rīgā notiks ES veselības ministru neformāla sanāksme prezidentūras pasākumu ietvaros.

Kā liecina sanāksmes darba kārtība, viens no galvenajiem apspriežamajiem jautājumiem būs veselības nozares lielāka iesaiste kopējās ES politikās.

Saskaņā ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu, veselības aprūpe kopā ar sociālajiem pakalpojumiem ir svarīgs Eiropas sociālā modeļa stūrakmens, kas ir svarīgs sabiedrības funkcionēšanai un kvalitātei. Minēto iemeslu dēļ tam būtu prioritāri jāpievērš uzmanība virzībā uz stratēģijas Eiropa 2020 mērķiem saistībā ar valsts ilgtspēju, ekonomikas un nodarbinātības attīstību un ES ekonomisko un sociālo kohēziju (CCM/101, Briselē, 13.12.2012).

Diemžēl Latvijā veselības aprūpe šogad % no IKP saņem mazāko finansējumu kopš 2001. gada, un tas ir vairāk nekā divas reizes mazāks, salīdzinot ar vidējo veselības aprūpes finansējumu ES (3% pret 7%). Šāda Latvijas politiķu rīcība ir klajā pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas un EK ieteikumiem Latvijai. Rezultāti runā paši par sevi: saskaņā ar OECD datiem, veselības aprūpes pieejamība Latvijā ir vissliktākā ES (Health at a Glance: Europe 2014. OECD 2014), abās lielākajās valsts slimnīcās vērojamas maksātnespējas pazīmes, un vairāk nekā puse ārstu, ārstu palīgu, māsu un vecmāšu pēc studiju beigšanas neuzrāda darbavietu Latvijā.

Neraugoties uz to, valdība nebūt negrasās steidzami piešķirt nozarei nepieciešamo papildus finansējumu, lai reāli uzlabotu situāciju. Tā vietā sabiedrību baro ar vispārīgām frāzēm par to, ka „tiks apzināti iespējamie risinājumi” un „jāmobilizē iekšējās rezerves”. Tikmēr pacienti ir spiesti stāvēt garās rindās un netaisnīgi daudz maksāt no savas kabatas, slimnīcas – slēgt līgumus ar valsti par to, ka neatliekamo palīdzību būs jāsniedz zem pašizmaksas, bet mediķi – bez pārliecības par drošu nākotni noraudzīties, kā viņu darba samaksa arvien vairāk atpaliek no darba samaksas pieauguma valstī.

Lēmums par protesta akcijas veidu, laiku un vietu tiks pieņemts LVSADA padomes sēdē 17. martā.

Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinatore I. Rudzīte (tel. 67847305).
http://www.lvsada.lv/

foto: Protesta akcija pie Ministru kabineta 2013. gada 19. jūnijā
Latvijā / Skatīts 772 / Piebilda lspr Reitings: 5 / 1
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz