Galvenie
22.10.2015
LVSADA gatavojas protesta akcijām
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) Padomes sēdē 20.10.2015 ir pieņēmusi lēmumu rīkot protesta akciju pie Saeimas un gatavoties nozares streikam. Galvenais protestu iemesls ir valdības plānotā veselības aprūpes budžeta tālāka samazināšana.

Tā vietā, lai atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Komisijas ieteikumiem uzlabotu veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti, valdība 2016. gada budžeta projektā veselības nozarei ir atvēlējusi vien 3,0% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir vēl mazāk nekā šogad (3,1% no IKP). Salīdzinājumam, vidēji ES veselības aprūpei valdības atvēl 7,3% no IKP, bet jaunajās dalībvalstīs – aptuveni 5% no IKP.

Jau tagad sekas līdzekļu trūkumam veselības aprūpē ir dramatiskas: Latvijā saskaņā ar OECD datiem ir vissliktāk pieejamā veselības aprūpe ES, stabili augsta mirstība un arvien vairāk jaunu invaliditātes gadījumu. Neraugoties uz to, budžeta projektā nav paredzēti līdzekļi ne būtiskai pacienta maksājumu samazināšanai, ne valsts apmaksāto medicīnisko pakalpojumu kvotu palielināšanai jeb rindu samazināšanai ārstniecības iestādēs.

Ja neskaita minimālās darba algas pieaugumu, cita veida darba samaksas pieaugums nozarē nav plānots. Līdz ar to nākamgad māsas palīga darba samaksa praktiski izlīdzināsies ar māsas darba samaksu, būtiski mazinot māsas profesijas konkurētspēju darba tirgū. To pašu var teikt par ārstiem: ņemot vērā to, ka vidējā darba samaksa valstī ir pieaugusi līdz 820 EUR, ārsta vidējās darba samaksas (par normālo darba laiku – 847 EUR) konkurētspēja Latvijā ir noslīdējusi līdz zemākajam līmenim.

Ņemot vērā to, ka neapmierinātību ar nākamā gada budžeta projektu ir izteikusi arī Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), LVSADA Padome ir izteikusi ierosinājumu rīkot apvienotas protesta akcijas. Pirmās konsultācijas starp LVSADA un LIZDA par šādu taktiku jau ir notikušas.

Informāciju sagatavoja LVSADA arodbiedrības darba koordinatore I. Rudzīte (tel. 67847305).
http://www.lvsada.lv/
Latvijā / Skatīts 476 / Piebilda lspr Reitings: 0 / 0
Copyright MyCorp © 2013. Uztaisi bezmaksas mājas lapu ar uCoz